Zpráva z XXIII. celostátního setkání SAOF

Pro Ty, kteří nebyli osobně tři nejvýznamnější fakta.

1. Firma AudioNica nabízí při objednání audiometru či tympanometru pro členy SAOF slevy až 40,000 Kč.

2. Měli jsme přednášku o první pomoci v případech, kdy se s nemocným či zraněným setkáváme jako lékaři. Nejsme odborníci na urgentní medicínu, ale pomoc musíme ze zákona poskytnout. Měli jsme skvělého přednášejícího, který nás velmi dobře a prakticky poučil. Před měsícem mi zkolaboval pacient v čekárně. Co jsem tenkrát provedl, bylo všechno špatně a mám vlastně štěstí, že přežil. Nyní již vím, jak na to, kdyby situace nastala znovu.

Je návrh, aby každý lékař, který chce, měl standartizovanou lékárničku první pomoci u sebe v ordinaci. Jednáme o obsahu i cenách při hromadném nákupu.

3. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ: V ordinaci nás většinu časově zdržuje nutnost přepisovat myšlenky (nálezy) do počítače. Existuje program, který umí psát do počítače automaticky podle diktování. Lékař vyšetřuje a nahlas do malého mikrofonku na klopě povídá, co vidí a automaticky se mu to píše do karty pacienta. Takový program již využívají soudy, ale i lékaři – rentgenologové a patologové.

Abychom mohli podobný program, který v budoucnu bude nezbytný, využívat, je třeba aby vznikl otolaryngologický slovník. Ten se vytvoří pokud bude k dispozici velká spousta skutečných ORL nálezů od různých lékařů. Tak je velmi pravděpodobně, že výrazy, které užíváme pro popis ORL nálezu bude slovník obsahovat. Je třeba, aby lékaři ORL poskytli svou dokumentaci pro sběr dat.

Sběr dat je bez hlaviček se jmény a rč pacientů, ale jenom zápisy lékaře. Anonymně. Provádí se na základě smlouvy, která každého chrání před možných zneužitím osobních údajů. Toho se není skutečně třeba obávat. Pokud se kdokoliv přihlásí, ozve se mu zástupce firmy NovaSoft a nabídne jednorázové stažení nálezů, které jsou v počítači (já má nálezy za posledních 15 let) cestou, která bude tomu kterému lékaři vyhovovat (já budu chtít, aby přišel přímo někdo ke mně). Vlastní sběr trvá cca 30 minut.

Program ušetří množství času lékaři a kromě toho je to budoucnost. Nemůžeme se tomuto vývoji vyhnout. Měli jsme psací stroje, teď klepeme do počítačů a naši nástupci již budou jen diktovat.

A teď to nejdůležitější: cena programu pro ORL je 39.000 Kč. Pokud jej koupíme společně 5 licencí je to již 25.000 Kč. Pokud programů koupíme 50 licencí, pak je cena 18 000 Kč a pro toho kdo poskytne svá data pak jenom 15.000 Kč.

Nikdo z nás se nevyhne potřebě takového programu. Buď jej koupí téměř za 40 tisíc nebo za 15. To je rozdíl.

Všichni, kdo jste ochotni poskytnout svá data, ozvěte se na adresu : (také pro další informace) audio.fon@volny.cz.

Díky a s pozdravem Mojmír Lejska