Rada SAS: Nepodepisovat úhradové dodatky na rok 2016!

Přátelé,

vyšla vyhláška MZ č. 273/2015 Sb, kterou, po nedohodě poskytovatelů s pojišťovnami stanoví ministerstvo zdravotnictví úhrady za poskytnutí zdravotní péče v r. 2016. Podle zhodnocení, které provedla Rada SAS je tentokráte tak doslova “nehorázná”, že se rozhodla doporučit ambulantním specialistům, aby nikdo nepodepisoval tuto vyhlášku, pokud nedojde k její novele. V příloze si můžete přečíst hlavní důvody proč se tak rozhodlo.

Náš odpor proti této normě je dán též rozhodnutím Ústavního soudu v r. 2014, kde ve zdůvodnění bylo m.j. uvedeno, že není přípustné, aby za vykonanou smluvní práci nebyla poskytnuta řádná odměna. Týkalo se to tehdy t.zv. “převisových” výkonů, které byly hrazeny 30,- hal. za bod. Tak pro jistotu tentokráte to nemá bvýt 30 haléřů, ale čistá 0,- (NULA Kč).

Doporučuji, abyste sledovali web SASu na www.sasp.cz kde jsme připraveni průběžně oznamovat jak zareagovali ředitelé jednotlivých pojišťoven na naši výzvu, aby nabídli jinou, lepší dohodu o úhradě, což vyhláška umožňuje. Současně posílám i text dopisu, jakým Rada SASu oslovila právě ředitele pojišťoven.

Pro ty z vás, kteří máte chuť se tím zabývat podrobněji pošlu ještě i podrobný rozbor kritizované vyhlášky. Nás, ambulantních specialistů se týká Příloha č. 3 dané vyhlášky.
Materiál jde do medií i Parlamentu ČR.

Zdravím všechny kolegy
F. Plhoň

Příloha: Rada SAS_vyzva_AS_nepodepisovat dodatky [PDF]