Symbolický pohřeb ambulantní péče 10. října 2017

Vážení kolegové, přátelé! *
Předem se omlouvám těm, kteří tuto informaci obdrželi již z jiného zdroje, např. přímo ze SASu, ale u důležitých věcí platí, že raději informovat duplicitně než vůbec ne. A tentokráte o hodně důležité věci jde. Pokud to nevíte, tak opět při jednání o úhradové vyhlášce na rok 2018 došlo k nedohodě a Ministerstvo zdravotnictví opakovaně pod vedením ředitelů velkých fakultních nemocnic ve funkci ministra či jeho náměstků připravuje takovou úhradovou vyhlášku, ve které vychází “navýšení” ambulantné sféry ( a to celé vč. PL, PLDD i stomatologů sumárně) o – 1%, přičemž navýšení nemocnicím je plánováno kolem 15 % a to včetně jejich ambulantních provozů. Nemusím nikomu vysvětlovat, že nejde jen o peníze do našich kapes, ale hlavně o peníze určené na provoz.


Při jednání projevil současný ministr ing. Ludvík, (který zanedlouho má být opět ředitelem Motola) včetně jeho náměstků takovou aroganci, že řekl vyjednavačům, že v úhradové vyhlášce “posílá peníze za prací” jako by hlavní práce byla dělána jen v nemocnicích a my všichni ostatní jsme byli ” jen do počtu” nebo, dokonce jak do ČRo 1 – Radiožurnálu dnes řekl býv náměstek Dr Prymula, opět další ředitel Fakultní (hradecké) nemocnice, že je v jejich zájmu snížení počtu AS a úhradová vyhláška k tomu může částečně dopomoci. Také připomněl, že mzdy v privátní sféře jsou úplně v kompetenci jejích provozovatelů, kteří můžou sastrám také přidat na mzdách jako to učinili v nemocnicích. Těm, páni ministři na to přihráli peníze, ale v ambulantní privátní sféře je ubírají. Faktem je, že tito pánové tedy současní nebo minulí či opět po volbách budoucí ředitelé fakultních nemocnic jsou ve středu zájmů neboť si úhradovou vyhláškou pro rok 2018 snaží přihrát peníze do vlastních rozpočtů na úkor celé nestátní ambulantní péče.
Proto se koalice privátní ambulantní péče rozhodla jednat a veřejnosti dát na vědomí jakým způsobem je zdravotnictví za současné vlády vedeno a spravováno. Faktem je že to má za následek ubývání PL a AS, kteří mnohdy nemají komu své praxe předávat.
Ve Žlebech v okrese Kutná Hora právě zavírají praxi praktického lékaře, ze kterého není náhrada. ¨Koalice ambulantní privátní péče se proto rozhodla uspořádat symbolický pohřeb ambulantní péče 10. října 2017, tedy toto úterý.
Jak Sdružení praktických lékařů tak Sdružení ambulantních specialistů a další se účastní tohoto pohřbu v této obci a po nás všech je požadováno, aby se ten den dostavili do svých ordinací označeni nějakou černou páskou či stuhou a do čekárem vyvěsili Parte, které je rozesíláno v příloze tohoto mailu, které si vytiskněte.

Je opravdu důležité, aby šlo o akci masovou, jinak nás to spíše poškodí a budou si z nás dělat legraci, že nejsme schopni se dohodnout ani na takové maličkosti. Pokud na do politici nehodlají slyšet, budou brzy následovat akce důraznější, o kterých budeme včas všichni spraveni, abychom se jich mohli všichni zúčastnit.
Tento dopis berte jako vysvětlení a apel pro všechny, abychom si nenechali všechno líbit co soueasné ministerstvo zdravotnictví na nás připravuje.
Zdravím všechny
František Plhoň

P.S.
DŮLEŽITÉ. Nemám již kompletní adresář všech kolegů AS. Informujte proto, prosím, všechny kolegy AS či PL , kterým se této informace nemuselo dostat, aby akce byla opravdu masová. Lépe je být informován dvakrát než vůbec, jak píšu v úvodu tohoto sdělení. Děkuji

*
Na stránkách SAOF zveřejněno na prání pana dr. F. Plhoně.

Přílohy:

Dopis členům 020102017_pohřeb

Pohreb-Parte